top of page

                                                                      Proiect didactic

 

Profesor:          Sîrbu Maria-Magdalena

Obiectul:         Literatura română

Clasa:              a IX-a A

Data:               09.03.2017     

Capitolul / Unitatea: Iubirea

Titlul:               De la noi, la Cladova de Gala Galaction

Tipul lecţiei:   de receptare, ȋn unitӑți de timp variabile, a unei opere epice

                         

       Obiective operaţionale:

 

    - Cognitive : la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

 

  • să argumenteze apartenența textului la specia ;

  • să argumenteze ȋncadrarea narațiunii ȋn sfera realismului și a romantismului;

  • să explice caracterul inovator al narațiunii;

  • să identifice particularitӑțile de construcție a subiectului;

  • sӑ exprime un punct de vedere argumentat referitor la modul ȋn care au perceput mesajul textului

 

    - Afective : să dovedească receptivitate afectiv – intelectivă faţă de simbolurile și semnificațiile incluse ȋn subtextul narațiunii

 

Resurse educaţionale:

 

  • materiale: nuvela reprodusӑ ȋn manual

  • umane : capacitatile receptive normale , ale elevilor clasei a IX a

  • de timp:50 min. alocate lecţiei

Strategia didactică:

 

    a) Metode şi procedee:

  • lectura expresivă, conversaţia euristică, dezbaterea, învăţarea prin descoperire;

 

    b) Forme de organizare a activităţii:

  • activitatea frontală, îmbinată cu cea individuala

    c)  Mijloace de invatamant :

  • Limba şi literatura română, manual pentru clasa a IX-a, EDP, Bucureşti, 2013;

  • Limba şi literatura română pentru clasa a IX-a , Portofoliul elevului, Editura Art, Bucureşti, 2007;

  • Limba şi literatura română, Auxiliar pentru clasa a IX-a, Editura Delfin, Bucureşti, 2013.

  • texte critice;

  • fişe de lucruș

  • platforma de învăţare on-line, Kahoot.

 

     Desfăşurarea activităţii:

 

    I.  Organizarea clasei:

 

    II.  Actualizarea unor cunoştinţe, impresii de lectură;

(discuţii referitoare la situarea scriitorului Gala Galaction ȋntr-o epocӑ și ȋntr-un curent literar, urmatӑ de solicitarea unor argumente privind ȋncadrarea narațiunii ȋntr-o specie literarӑ)

  • se efectuează observaţiile de rigoare; se intervine cu explicații și completӑri

  • prin dialog, se stabileşte una dintre temele narațiunii (iubirea ca sentiment generator al unui puternic conflict interior)

 

    III.  Captarea atenţiei pentru activitatea ce urmează:

  • se face legătura între tema enunțatӑ și obiectivele ce trebuie urmӑrite pe parcursul lecției

 

     IV. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale:

  • “Pentru o mai bună înţelegere a problematicii textelor şi a mesajului artistic transmis, va trebui ca la sfârşitul orei să fiţi capaibili să: (: 1,2,3,…)

      V. Cunoaşterea textului şi dirijarea acestui proces:

  • prin conversaţie euristică, elevii îndrumaţi sunt să:

             ->încadreze , avȃnd drept argumente:

  • situarea acțiunii ȋn timp și spațiu;

  • prezentarea situației inițiale (viața liniștitӑ și cumpӑtatӑ a tȃnӑrului preot, alӑturi de familie și de enoriași);

  • apariția unei situații neașteptate ȋn existența preotului (cunoașterea unei tinere deosebit de frumoase, care ȋl tulburӑ, declanșȃndu-i un puternic

  • prezentarea zbuciumului interior al preotului;

  • finalul dramatic al lui Borivoje

             ->lucrul pe text, insitența asupra unor scene semnificative, evidențiazӑ și , prin:

  • temele și motivele prezente ȋn narațiune (iubirea, destinul, moartea, apa, floarea, ispitirea, pasiunea, dorul, sfȃșierea interioarӑ, comuninunea om-naturӑ etc.);

  • prezența antitezei(intre rațiune și sentiment, ȋntre misiunea creștineascӑ, (datoria fațӑ de Bisericӑ, de familie) și iubirea mistuitoare, dar interzisӑ pentru Borivoje) ;

  • prezența procedeelor retorice (traducȃnd intensitatea zbuciumului sufletesc, patetismul trӑirilor și profunzimea reflecției)

  • deznodӑmȃntul marcat de dramatism

              ->ȋn legӑturӑ cu particularitӑțile de construcție a firului epic se remarcӑ prezența:

  • discontinuitӑții (evidențiatӑ prin: paranteze explicative / flash-back; memoria involuntarӑ, paralelisme simbolice, analiza psihologicӑ realizatӑ prin monolog interior și printr-un joc al identificӑrii și al detӑșӑrii naratorului de zbuciumul sufletesc al personajului, “joc” ȋnlesnit de utilizarea stilului indirect-liber

               ->semnificația de ansamblu a textului se constituie (dincolo de particularitӑțile menționate), din cȃteva imagini sugestive cu valoare iterativӑ (apa, floarea etc.)

 

 

     VI.  Evaluarea formative

Profesorul propune ca formă de evaluare la sfârşitul lecţiei un test de tip grilă, care va fi accesat de către elevi prion folosirea platformei de învăţare Kahoot.

 

      VII. Asigurarea retenţiei şi a transferului:

În urma discuţiilor, a dezbaterii pe tema conflictului – puternic evidențiat - dintre sentiment și rațiune, dintre pasiune și consțiința menirii, a datoriei, elevii sunt solicitaţi să-şi exprime un punct de vedere argumentat despre impactul pe care l-a avut asupra lor aceastӑ narațiune și mai ales demersul realizat de profesor ȋn evidențierea semnificațiior de ansamblu ale operei.

bottom of page